Otwarcie zakątka szachowego na Bulwarach Wiślanych

Dnia 4 czerwca nasi szachiści wraz z Panem Krzysztofem Górą uczestniczyli w uroczystym otwarciu zakątka szachowego na Bulwarach Wiślanych.

„Wars i Sawa grają w szachy” to autorski, warszawski program nauki gry w szachy dla uczniów szkół podstawowych. To największe edukacyjne przedsięwzięcie szachowe w kraju. Obecnie program realizowany jest w 133 szkołach podstawowych w stolicy, czyli niemal w 60% wszystkich miejskich podstawówek.

– Szachy są doskonałym narzędziem edukacyjnym, które rozwija różne umiejętności – podkreślił Krzysztof Góra, wiceprezes Polskiego Związku Szachowego ds. Sportu Powszechnego. – Wspólnie z Warszawą prowadzimy szereg działań. Jednym z największych, a także najbliższych, jest odbywający się w piątek turniej „Gramy dla Niepodległej”, który będzie również finałem ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”.

Projekt „Wars i Sawa grają w szachy” obejmuje jedną godzinę nauki gry w szachy tygodniowo, w dwuletnim cyklu. Zajęcia prowadzone są przez odpowiednio przeszkolonego nauczyciela, a cały program skierowany jest do najmłodszych uczniów, tj. klas I-III.

Zgodnie z założeniami program ma pobudzać dzieci do rozwoju wrodzonych umiejętności i logicznego myślenia, ale także moa stanowić element terapii dla dzieci z różnymi dysfunkcjami. Podobne zdanie na temat gry w szachy wyraził Parlament Europejski, który w 2012 r. zarekomendował krajom członkowskim wdrażanie szachów do systemów oświaty.  Dzięki temu – bez względu na wiek dziecka – może poprawić się ich koncentracja, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a przede wszystkim rozwinąć zmysł twórczy, intuicja, pamięć oraz umiejętność analitycznego myślenia i podejmowania decyzji.

Według danych na rok szkolny 2017/2018 programem „Wars i Sawa grają w szachy” obejmowanych jest rokrocznie ponad sześć tysięcy uczniów warszawskich podstawówek.

Zachęcamy do przeczytania całej relacji z otwarcia na stronie UM Warszawa.

Skip to content