Leśna przygoda

Dnia 11 października klasy 2c i 3c wybrały się do lasu koło Mińska Mazowieckiego. Oto relacja z ich wyprawy!

Pojechaliśmy do lasu koło Stanisławowa, gdzie leśnicy z Nadleśnictwa Mińsk Mazowiecki oraz koła łowieckiego Piastun opowiadali nam o lesie i jego mieszkańcach. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób stołują się dzięcioły, dziki, sarny, łosie i inne duże leśne zwierzęta. Odwiedziliśmy paśnik, widzieliśmy buchtowisko dzików, sprawdziliśmy, jak działa lizawka z solą oraz kiedy zaczyna się dokarmiać zwierzęta przed zimą. Dowiedzieliśmy się, czy w okolicznych lasach są wilki. Leśnicy opowiadali nam o różnych zagrożeniach w lesie: niebezpiecznych roślinach i grzybach, dzikich zwierzętach, np. kleszczach, pożarach lasu i innych niebezpieczeństwach. Dowiedzieliśmy się o szkodnikach leśnych oraz najniebezpieczniejszym z nich, czyli człowieku, którego ślady znaleźliśmy również w tej części lasu.

Trzecia część opowieści leśnych związana była z poznawaniem warstw lasu oraz przygotowaniami lasu do nadejścia zimy. Obserwowaliśmy mrówki, które zbierały zapasy na zimę, widzieliśmy gniewosza, który łapał ostatnie promienie słońca oraz kruki, które głośno oznajmiały swoją obecność w koronach drzew. Dzieci uzbierały sporo grzybów (wszystkie jadalne!) oraz podjadały jesienne jagody i borówki. Oprócz tego zajadaliśmy pyszne ekologiczne jabłka oraz kiełbaski z ogniska.

A na koniec odwiedził nas Król Kurków z Bractwa Kurkowego w pięknym staropolskim kontuszu. Opowiadał o zwyczajach i tradycjach tego stowarzyszenia, którego korzenie sięgają XVI wieku!

Skip to content