SAS 2016/2017

Bieg na 10 km w Lesie Kabackim im. St. Starzyńskiego

Miłośnicy biegania – nauczyciele i rodzice uczestniczyli w sobotę 29.04.2017r. w 4. biegu Grand Prix Warszawy w Lesie Kabackim im. St. Starzyńskiego. Pogoda w tym roku nas nie rozpieszcza, ale na czas biegu była piękna  i słoneczna. Zapraszam na następny bieg,  2 września  2017r. też w Lesie Kabackim na Ursynowie.

Barbara Al-Askari-Czyżewska

Składamy życzenia wielkanocne naszym partnerom z SAS

Dzieci z naszej szkoły miały przed świętami dużo pracy. Wspólnie z wychowawcami wykonały piękne kartki oraz pisanki wielkanocne i  wybrały się do zaprzyjaźnionych instytucji ze świątecznymi życzeniami. Odwiedziły Urząd Ddzielnicy Praga-Południe, gdzie spotkały się z samym burmistrzem i przedstawicielami lokalnych władz oświatowych. Następnie udały się z życzeniami do Domu Seniora „U Matysiaków” i do szpitala przy ulicy Niekłańskiej. Przedstawiciele naszej szkoły złożyli również życzenia społeczności Przedszkola „Bajkowy Parasol”, a także pracownikom klubu „Orion”, bibliotek przy ulicy Maksykańskiej i Egipskiej oraz Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy ulicy Nobla.

Wszędzie spotkaliśmy się z serdecznym, miłym przyjęciem. Pan Burmistrz podarował dzieciom prezenty z logo urzędu naszej dzielnicy, a w szpitalu zostaliśmy obdarowani stroikami wielkanocnymi i innymi prezentami.

Świąteczne życzenia dla przedszkolaków

Wielkanoc tuż, tuż. Wszyscy składają życzenia swoim znajomym i przyjaciołom. Dzieci z klasy 0a również postanowiły  życzyć wesołych świąt swoim kolegom z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 180 przy ul. Niekłańskiej, dlatego wybrały się tam ze świątecznymi życzeniami. Na ręce Pani Wicedyrektor złożyły wykonaną przez kolegów z klasy 1a pocztówkę oraz koszyczek wielkanocny i życzyły wesołych świąt całej społeczności przedszkola. Chwilę pobawiły się na przedszkolnym placu zabaw z młodszymi kolegami i zadowolone wróciły do szkoły.

Warsztaty plastyczne u „Matysiaków”

3 kwietnia członkowie Klubu Wolontariatu z klasy 2c znów spotkali się z pensjonariuszami Domu Senior „U Matysiaków”. Wspólnie z nimi wykonali ozdoby wielkanocne. Jesteśmy już bardzo zaprzyjaźnieni z mieszkańcami. Nawiązały się znajomości i przyjaźnie. Zaplanowaliśmy już następne spotkania, ponieważ dzieci znów otrzymały zaproszenie, z którego skorzystają najszybciej, jak to będzie możliwe. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Spotkanie integracyjne w Przedszkolu nr 180

Jednym z działań w ramach projektu SAS jest integracja naszych uczniów z zaprzyjaźnionymi placówkami. Dziś, 30 marca, dzieci z klasy 0a wybrały się na wycieczkę do swoich młodszych kolegów z Przedszkola nr 180 przy ul. Niekłańskiej w Warszawie. Wśród nich było wielu absolwentów tego przedszkola. Nasze dzieci wprowadziły w arkana nauki swoich młodszych kolegów, zaśpiewały im piosenkę o wiośnie i zarecytowały piękny wiersz. Przedszkolaki również zaprezentowały dwie piosenki o tematyce wiosennej. Były wspólne gry i zabawy. Na zakończenie spotkania nasze dzieci obdarowały kolegów z przedszkola drobnymi, własnoręcznie wykonanymi upominkami i zaprosiły ich do odwiedzin w naszej szkole.

Dzieci w Domu Seniora

23 marca dzieci z klasy 3c naszej szkoły gościły w Domu Seniora „U Matysiaków”, gdzie uczestniczyły w turnieju gier planszowych. Każde dziecko przyniosło swoją ulubioną grę. Uczniowie zapoznali pensjonariuszy z zasadami gier i rywalizowali w międzypokoleniowym turnieju. Mimo zaciętej rywalizacji spotkanie upłynęło w bardzo miłej, serdecznej atmosferze. Rozgrywki zakończyły się remisem, wszyscy byli wygrani, nie było przegranych. Mieszkancy Domu Seniora zaprosili nas na kolejny turniej.

Zajęcia z policją

Klasy Oa i IIf gościły na zajęciach panią Beatę Legowicz, policjantkę,  mamę Moniki z klasy oa. Pani policjantka przeprowadziła pokaz kryminalistyczny: wykonała daktyloskopowanie przy pomocy poduszek daktyloskopijnych. Dzieci, odczuły na własnej skórze,  jak się pobiera odciski palców. Pani policjantka przybliżyła dzieciom aspekty pracy policyjnych ekspertów Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Zajęcia były bardzo interesujące.

Poznajemy pasje i zawody naszych rodziców

Jednym z założeń programu SAS była współpraca szkoły ze społecznością lokalną. Zaplanowaliśmy tak zwane „wycieczki zawodoznawcze”, których celem było zapoznanie uczniów z różnymi zawodami „u źródła”, czyli bezpośrednio od osób wykonujących te zawody. Ulubioną wycieczką, którą odbyli nasi uczniowie, była wycieczka do Pizzerii Dominium. Dzieci uczestniczyły tam w warsztatach, podczas których poznały proces produkcji pizzy, same dobierały składniki do pizzy i projektowały swoją pizzę, którą potem zjadały.

Wychowawcy poprosili rodziców, by podzielili się z dziećmi swoimi zainteresowaniami i pasjami. Rodzice uczestniczą w lekcjach i zapraszają uczniów z wychowawawcami do miejsca, gdzie pracują, aby przybliżyć im cpecyfikę swojego zawodu,

W naszej szkole rodzice są częstymi gośćmi na zajęciach. Przychodzą z różną misją: jedni przygotować ciekawą pracę plastyczną, inni podzielić się z naszymi uczniami ciekawymi informacjami o zawodach, które wykonują (np. warsztaty filmowe z naszymi uczniami w roli głównej) lub zaprezentować swoją pasję i zainteresowania, np. w zakresie majsterkowania, czy decoupage.

Jedno jest pewne – te zajęcia oprócz swej atrakcyjności są niezwykle cennym doświadczeniem dla naszych uczniów! Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych rodziców, którzy zechcą podzielić się z naszymi podopiecznymi swoją wiedzą i umiejętnościami, a na zachętę powiemy, że nie taki diabeł straszny, jak go malują i dzieci na pewno będą zachwycone!

Koncert noworoczny

Z okazji Nowego Roku w naszej szkole odbył się pierwszy w historii szkoły Koncert Noworoczny. Przybyło wielu zaproszonych gości: przedstawicie władz lokalnych, instytucji współpracujących ze szkołą w projekcie SAS, pracownicy oraz rodzice i uczniowie, a także absolwenci naszej szkoły. Gwiazdami wieczoru byli nasi uczniowie. Zaprezentowali bardzo różnorodny program: były występy chóru szkolnego, wokalistów, oraz tancerzy. Uczniowie mieli również okazję pokazania swoich umiejętności gry na różnych instrumentach. Na zakończenie,   klasa IVd zagrała na instrumentach „Marsz Radetzkiego” pod batutą pani Iwony Kukulskiej – Muller. Wszyscy rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście byli oczarowani, zachwyceni i zadowoleni z tak wysokiego poziomu występujących artystów.

Bieg Chomika

Nauczyciele naszej szkoły aktywnie uczestniczą w różnych akcjach charytatywnych na terenie całej Warszawy. Tak też było na Ursynowie w Biegu Chomika. Ideą biegu była zbiórka darów dla schroniska w Falenicy „Pod Psim Aniołem”. Nasi biegacze swoim wysiłkiem przyczynili się do poprawy losu bezdomnych zwierząt i darowali im odrobinę serca.

Wspólne kolędowanie

Przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy IIIc odwiedzili mieszkańców Domu Seniora „U Matysiaków”. Wspólnie z pensjonariuszami   zaśpiewali znane polskie i angielskie kolędy, a następnie obdarowali ich  własnoręcznie wykonanymi upominkami oraz kartkami z życzeniami świątecznymi.

Gwiazdka dla pieska 

Wolontariusze z naszego szkolnego klubu zorganizowali akcję pomocy dla zwierząt ze schroniska w Falenicy „Pod Psim Aniołem” pod hasłem „Pełna miska dla pieska ze schroniska”. Wszyscy uczniowie okazali wielkie serce i zaangażowanie w zbiórkę darów. Z okazji świąt pieski otrzymały mnóstwo karmy, nowe posłania i zabawki.

Marzycielska poczta

Uczniowie klas 0-III przyłączyli się do akcji „Marzycielska poczta”, w ramach której, w zależności od swoich możliwości, przygotowali: laurki, kartki z życzeniami, bądź listy. Następnie przygotowane przez siebie  w dowolnej formie życzenia zdrowia wysłały do chorych dzieci, których profile zamieszczone są na stronie akcji www.marzycielskapoczta.pl. Tym niewielkim gestem mieliśmy szansę tchnąć iskierkę nadziei  w serduszka chorych dzieci. Kto wie, może dzięki temu zawiążą się jakieś znajomości, a może nawet przyjaźnie?

Zapraszamy do zapoznania się z naszą relacją na stronie projektu: https://marzycielskapoczta.pl/szkola-podstawowa-nr-143-w-warszawie-przylaczyla-sie-do-akcji/

Pomaganie przez ubranie

Samorząd szkolny i Koło Wolontariatu we współpracy z Fundacją AKogo? zorganizował akcję „Pomaganie przez ubranie”, w ramach której na terenie naszej szkoły stanął kontener, do którego nasi uczniowie i rodzice mogą przynosić
i wrzucać niepotrzebne ubrania, obuwie, koce i materiały, które zostaną odpowiednio przetworzone, a dochód z ich sprzedaży jest przekazywany na cele statutowe fundacji.

Szkolny Klub Wolontariatu

W ramach SAS w naszej szkole powstał Szkolny Klub Wolontariatu. Opiekunkami klubu są panie Dominika Makowska i Marta Mierzejewska, a jego członkami – uczniowie klas IV – VI. Szkolny Klub Wolontariatu ściśle współpracuje z samorządem uczniowskim, a współpraca owocuje zaangażowaniem w akcje charytatywne całej społeczności szkolnej.

Już na początku istnienia klubu uczniowie włączyli się w akcję „Żonkil – Pola Nadziei”, w ramach której pod pomnikiem patrona szkoły – Stefana Starzyńskiego posadzili żonkile – symbol akcji i zebrali pieniądze dla nieuleczalnie chorych dzieci przebywających w hospicjum.

Przed świętami Bożego Narodzenia wolontariusze we współpracy z samorządem uczniowskim przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna paczka”, w ramach której najbardziej potrzebujące rodziny otrzymały prezenty na gwiazdkę. Jak co roku, tak i teraz dzieci ze szpitala przy ulicy Niekłańskiej dostały upominki i pocztówki świąteczne wykonane własnoręcznie przez uczniów naszej szkoły.

Priorytety do pracy

Po samoocenie został powołany szkolny zespół SAS, w skład którego weszli nauczyciele, uczniowie i rodzice. Zespół opracował plan działań, które będą prowadzone w szkole w celu ulepszenia jej pracy, by stała się Szkołą Aktywną w Społeczności. Priorytety do pracy w bieżącym roku szkolnym to dwa obszary: Partnetrstwo i Wolontariat.

Po samoocenie

15 i 16 listopada odbyła się samoocena szkoły z udziałem dyrekcji, nauczycieli, uczniów, pracowników administracji i obsługi oraz zaproszonych gości – przedstawicieli instytucji współpracujących i zaprzyjaźnionych ze szkołą. Samoocenę prowadził zewnętrzny facylitator. Ocenie podlegały następujące obszary pracy szkoły: Przywództwo, Partnerstwo, Integracja społeczna, Usługi, Wolontariat, Uczenie się przez całe życie, Rozwój społeczności, Angażowanie rodziców, Kultura organizacyjna szkoły, Uczenie się przez zrozumienie. Spotkanie było okazją do wymiany myśli i poglądów na temat funkcjonowania naszej szkoły, a także pomysłów, co zrobić, by było jeszcze lepiej.

Samoocena szkoły

Obecnie przed nami samoocena szkoły. Zależy nam, aby ten proces był maksymalnie uspołeczniony, dlatego wezmą w nim udział przedstawiciele różnych grup społeczności szkolnej oraz instytucji i organizacji współpracujących z naszą szkołą. Celem spotkania jest uzyskanie informacji od zaproszonych gości o tym, jak widzą naszą szkołę. W ten sposób pomogą oni w wyznaczeniu priorytetów pracy w bieżącym roku szkolnym oraz w zaplanowaniu działań ulepszających pracę naszej szkoły – czyniących ją Szkołą Aktywną  w Społeczności.

Skip to content